Revitalizantai

Revitalizantai (Lotyniškai: vita – gyvenimas, galima tiesiogiai interpretuoti kaip „sugrąžinti į gyvenimą“) – priedas automobilio alyvai, kitiems eksploataciniams skysčiams, bei degamals, kuris suformuoja apsauginį metalokeramikos sluoksnį ant trinties veikiamų metalinių mechanizmų dalių. Sluoksnis suformuojamas tiesiog dirbant varikliui. Revitalizantai išsprendžia automobilių ir kitų mechanizmų dėvėjimosi problemą.

Istorija

Revitalizantai buvo sukurti 1998 m. Chakove, Ukrainoje. Jų sudėtis ir gaminimo procesas yra užpatentuoti. Revitalizantų sąvoka buvo panaudota viename tribologijos vadovėlių.

Apibūdinimas

Pagal išvaizdą tai gelis ar plastiška medžiaga. Ji sudaryta iš alyvos ir oksidų bei metalo oksidų hidratų mišinio: Al2O3 ir/arba SiO2 ir/arba MgO ir/arba CaO ir/arba Fe2O3 ir t.t., kurių dispersija nuo 100 iki 10,000 nanometrų.

Savybės

Tam tikromis sąlygomis (slėgis ir temperatūra), būdingoms liečiantis detalėms trinties metu, revitalizantuose esančios medžiagos veikia kaip katalizatorius ir iš besijungiančių medžiagų sudaro metalo karbidą.

nMe + mC -> MeC
Me reiškia metalą; C - anglį.

Medžiagos dalelės yra panašios į sferą formos, todėl jų detalių paviršiai tiesiog rieda vieni kitais. Taip sumažėja trinties koeficientas. Tuo pačių trinties metu medžiaga sukuria tokį pat efektą kaip metalo grūdinimas, nes jos dalelės yra įliejamos į metalinį paviršių.

Procesas

Apsauginės dangos formavimosi procesas, vadinamas revitalizacija, vyksta dėl fizinio-cheminio ryšio tarp detalių paviršių vietose, padengtose revitalizantu. Dėl trinties suteptose vietose susidaro nuolaidus metalokeramikos sluoksnis, kuris yra atsparus spaudimui per visą savo gylį, bei anglies koncentraciją, padidėjančią paviršiuje (kaip deimanto formos struktūrose). Savitas šio proceso bruožas yra apsauginio sluoksnio kietėjimas ir tuo pačiu metu vykstantis augimas.

Panaudojimas

Revitalizantai naudojami alyvų, tepalų ir tepalo priedų gamyboje.